Формування своєрідних фонетичних, граматичних і лексичних рис, притаманних українській мові, розтягнулося на тривалий час. Деякі з них з'явилися ще в мовленні східнослов'янських племен, що жили на території України протягом так званого праслов'янського (тобто спільнослов'янського) періоду, інші формувалися вже після розпаду праслов'янської етномовної спільності (у VI-IX ст.), ще інші — в Київській Русі IX-XII ст. і значна їх частина — у період нового етапу самостійної історії східнослов'янських мов, тобто після XI-XII ст.
Але повсякчас мова жила і розвивалась завдяки її активному функціонуванню у повсякденні слов'ян-русичів-українців. Саме в народному мовленні виникли ті специфічні фонетичні, граматичні й лексичні риси, які згодом стали характерними особливостями української мови. Таким чином, дослідити походження української мови — це насамперед з'ясувати послідовність, місце і час виникнення окремих українських діалектних рис, що поступово склали специфічну мовну систему, середньонаддніпрянський варіант якої став основою сучасної української літературної мови.
Ось декількапраслов'янських діалектних форм, що збереглись до сьогодення:
вивериця – білка;
гебета – дівчина;
гурок – огірок;
дефіляда – прогулянка, забава;
копаниця – сапа;
крумплі – картопля;Шугай – хлопець;
куфер – скриня;
тарандій – горобець;
тремпель- плічка для одягу;
цмок – райдуга.
Стійкі лексичні компоненти забезпечують цілісність та спадковість мовної традиції від найдавніших періодів її формування до сучасного вияву та реалізації мови як унормованої, так і народної.
Тож розуміючи та вживаючи різні діалектні слова, ми не лише зберігаємо культурний спадок, а й консолідуємо суспільство.
#знаю_ціную_вживаю
Підготувала Аліна МАРЧЕНКО –
викладачка циклової комісії
філологічних та природничих дисциплін