Меню
НАУКОВИЙ ВИСТУП ЧЛЕНІВ ПРОБЛЕМНОГО ГУРТКА «КУЛЬТУРА ПРОФЕСІЙНОГО МОВЛЕННЯ» НА ТЕМУ «ЗБАГАЧЕННЯ СЛОВНИКОВОГО ЗАПАСУ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ ІСТОРИЧНОЮ ЛЕКСИКОЮ (НАЗВИ ЗБРОЇ) КОЗАЦЬКОЇ ДОБИ»
2024-10-30

29.10.2024 у рамках проведення тижня філологічних дисциплін Марія АРТЮХ і Данило ЛЕВЧЕНКО (члени проблемного гуртка «Культура професійного мовлення», керівник – кандидат філологічних наук, доцент Олена ПАСІЧНА) виступили перед здобувачами освіти навчальної групи 3-037.

У науковому виступі на тему «Збагачення словникового запасу здобувачів освіти історичною лексикою (назви зброї) козацької доби» було наголошено на актуальності цієї проблеми для розширення знань про особливості функціонування застарілої лексики означеного періоду та розвитку комунікативної компетенції курсантів.

Мета проведеного дослідження полягала в описі найбільш поширених назв видів озброєння козаків, зокрема вогнепальної, холодної, метальної зброї.

Доповідачі детально зупинилися на таких словах-історизмах: шабля, кинджал, порохівниця, яничарка, пищаль та спис.

Запорізькі козаки славилися майстерним володінням холодною зброєю та влучним веденням вогню з вогнепальної зброї. У козацькому війську не існувало єдиних стандартів озброєння та амуніції, і кожний козак мав озброєння згідно з його вподобанням та матеріальними можливостями.

Цікавою була інформація про обладунки козаків, які допомагали захистити своє тіло від зброї ворога. Це могли бути шкіряні або металеві нагрудники, шоломи, а також кольчуги.

Особливо у виступі акцентовано увагу на зображенні срібної козацької порохівниці на офіційному геральдичному символі Кривого Рогу – гербі нашого міста. Козацька порохівниця виготовлена з рогу, що передусім вказує на назву міста, а також на славетне минуле краю, легенду про засновника міста козака Кривого Рога; іншу версію про походження назви міста – утворення кривого мису (рогу) при злитті річок Інгулець і Саксагань.

Збагачення словникового запасу назвами козацької зброї сприяє кращому засвоєнню здобувачами освіти особливостей козацької доби, розвиткові комунікативних умінь і навичок спілкуватися на історичну тематику.

page-up