Новорічні свята кого завгодно можуть вивести зі звичного ритму життя. У цей період ми не стежимо за часом, лягаємо спати під ранок і наш раціон кардинально змінюється. Такий графік не може пройти безслідно, і з виходом на роботу ми відчуваємо втому і розчарування, від того, що свята закінчилися і знову потрібно включатися в робочий процес. Сидячи за робочим столом, ми думаємо не про завдання, а про те, як весело проводили час з близькими.
Психологи давно встановили, що після свят настає хандра і з’являється «післясвятковий синдром». Як же подолати цю прокрастинацію і без шкоди для здоров’я відновити робочий ритм?
Ось кілька корисних рекомендацій
1. Плануйте на короткий час. Коли ви складаєте плани на рік, обов’язково складайте їх на місяць і на тиждень. Так вам буде легше розібратися зі справами і не загрузнути в плинності. До того ж це допоможе впоратися з тривогою і все встигнути до потрібного терміну.
2. Вас обов’язково будуть відволікати від роботи приємні спогади. На обідній перерві обміняйтеся враженнями з друзями і близькими, щоб знизити градус вражень і перемкнути увагу на поточні завдання.
3. Зосередьтеся на планах. Згадайте, що ви запланували і які результати вас надихали. Подумайте про те, що ви відчуєте при досягненні мети, і як це змінить ваше життя? Зрозумілі і чіткі цілі допомагають швидше включитися в роботу.
4. Не соромтеся звернутися за допомогою.
Звичка — друга натура. Від них залежить наша продуктивність, а отже і успішність. Сформувати деякі звички досить просто, і це дає цінний ресурс. Які саме невеликі кроки варто зробити вже зараз?
Проводити ревізію
Усього оточення. Звичка щовечора прибирати робочий стіл і не захаращувати його документами, чашками, обгортками допомагає наводити лад і в думках. Вибірковість у спілкуванні формує середовище, в якому критична маса людей надихає та підтримує. Звичка регулярно аналізувати свої цілі на предмет значущості, відділяти свої власні від нав’язаних скеровує та дозволяє інвестувати зусилля саме в те, що має цінність для вас особисто.
Фіксувати плани
Не варто покладатися навіть на феноменальну пам’ять: якщо тримати в голові всі ідеї, плани, інсайти, по-перше, частина з них просто забудеться. По-друге — це провокує ментальне перевантаження, відчуття тривоги та «фантомного дедлайну», коли постійно здається, що щось забув чи не встиг. Важливо записувати не тільки робочі, а й особисті плани.
Робити гаджет-детокси
Дослідження знаходять зв’язки між надмірним захопленням гаджетами та якістю сну, самопочуттям, стресами, тривожністю, самооцінкою й навіть самотністю. Якщо смартфон — це перше, за що хапаєшся вранці, та останнє — перед сном. Якщо вирішив пройтися, випити кави — і не пам’ятаєш, де взагалі був, бо просидів у віртуалі… Корисно планувати розвантаження. Мінімім — відкласти телефон, коли спілкуєшся з людьми. Рівень для просунутих — вихідні без гаджетів.
Вчитися в потоці
Довготривалі програми навчання цінні, але не завжди доступні й актуальні. Звичка вчитися постійно в потоці — набагато корисніша. Бліц-навчання протягом життя в тренді. Обирайте короткі інтерактивні форми: онлайн-лекції, аудіокниги, подкасти, оперативний, але регулярний обмін знаннями з друзями — все в скарбничку досвіду.
Планувати час на непередбачуване
Форс-мажори стаються частіше, ніж здається, просто масштаби різні. Планувати час за незаплановане є сенс заздалегідь (приблизно 25% часу). Простий спосіб фокусуватися на важливих завданнях, які не потребують термінового виконання — знову-таки, просто записувати їх і виконувати пізніше, у визначений для цього час. І завжди мати план Б, щоб не витрачати час на хаотичний пошук запасних варіантів дій, коли щось пішло не так.
Влаштовувати дні для «хвостів»
Або хоча б години. У кожного з нас є справи, до яких просто не доходять руки. Вони можуть бути пов’язані з розвитком, початком нового цікавого проекту (хоча б думати в цьому напрямку) або завершенням вже існуючого. Час від часу корисно спеціально виокремити час саме на це: розставити крапки та звільнити простір для нових пріоритетів.
Відзначати розвиток
Іноді прогрес відбувається так повільно та складно, що здається, ніби нічого взагалі не змінюється. Тому дуже важливо фіксувати навіть найменші позитивні зміни — це дає додатковий ресурс мотивації для подальших активних дій.
Ці прості поради допоможуть вам ефективно включитися в роботу і залишатися в доброму настрої після свят!